از تهران تا بوشهر(2) - کازرون ، بیشاپور

دیوارهای شهر:

کاخ والرین که قسمتهای زیادی از آن زیر خاک قرار دارد و هنوز کاوش نشده:

تالار تشریفات:

نکته جالب در تالار تشریفات استفاده از نماد صلیب شکسته یا گردونه خورشید است که روی دیوارهای تالار دیده می شود:

این نماد بین اقوام آریایی نشانه خوشبختی بوده و در بسیاری از اشیا قدیمی دیده می شود و از آنجایی که هیتلر نژاد آریایی را نژاد برتر می دانسته از این نماد به عنوان نماد نازیسم استفاده می کند.

در مجاورت تالار تشریفات ایوان موزاییک قرار گرفته:

سالم ترین بنای شهر بیشاپور معبد آناهیتاست :

از 14 متر ارتفاع این بنا فقط 8 متر از سطح زمین دیده می شود و 6 متر آن در عمق زمین قرار گرفته:

در صحن داخلی معبد آبگیر کم عمقی با گنجایش 60 متر مکعب آب ساخته شده و اطراف آن سکوئی بوجود آمده که نیایشگران می توانستند هنگام اجرا ی مراسم مذهبی بر روی آن گرد آیند . این سکو از قطعات سنگهای بزرگ حجاری شده فالبی به ابعاد 47×140 سانتی متر ساخته شده است . در وسط هر یک از ورودیها مجرای آبی در داخل سنگهای زیر کف پوش درگاه حجاری شده است تا از هر سه طرف بنا، در مواقع لزوم ( احتمالا در اعیاد و جشنها و مراسم مذهبی ) آب به درون معبد جاری شود .

در تصویر زیر مجرای ورود آب زیر پای پویان دیده می شود:

مجرای خروجی آب چاهیست که 4 متر عمق دارد و برای احداث آن محوطه ای را به طول و عرض 180 سانتی متر  خاکبرداری نموده اند که با 4 قطعه سنگ 90×90 سانتی متر از نوع سنگهای کف پوش معبد پوشیده می شده است به طوریکه هم آهنگی و روپوش چاه با کف آبگیر بطور یکنواخت رعایت می شده و مجرای خروجی آب کاملا از نظر پنهان بوده است . نحوه ورود و خروج آب در این معبد تابع نظم و ترتیبی خاص بوده که حتی المقدور آب معبد پاک و تازه باشد و به همان اندازه که آب از سه طرف وارد می شود از مجرای سه گانه به تدریج و غیر محسوس به زمین فرو می رود . دقت و رعایت چنین امری برای گردش آب ، اهمیت و احترام خاص مذهبی و توجه به نیای فرشته آب را در آن زمان کاملا نشان می دهد...

آب بعد از خارج شدن از آب انبار وارد این جویها می شده تا از طریق مجراها وارد محوطه معبد شود:

در هنگام ساخت معبد جهت اتصال سنگها از هیچ ملاتی استفاده نشده و سنگهای حجاری شده توسط بست های آهنی کنار هم قرار گرفته اند:

آناهیتا الهه آب بوده و سمبل آن به شکل گاو می باشد که اطراف معبد به شکل قرینه قرار گرفته و در روزهای آفتابی تصویر این گاوها در آب و بازتاب آب بر روی دیوارهای معبد منظره زیبایی ایجاد می کرده:

اینهم یکی از همان گاوها که از بالای معبد به پایین افتاده:

سکوهای کنار معبد که محل گرد آمدن نیایشگران بوده:


سیستم تنظیم آب در معبد حقیقتا ما را شگفت زده کرد و نکته جالب توجه دیگر این بود که در کنار آب انبارها اتاقکی وجود داشت که مخصوص میرآب یا نگهبان آب بود و از آنجایی که آب مقدس بود تمام وقت توسط میرآب نگهبانی می شد تا آلوده نشود.

در قسمت دیگر شهر بیشاپور بنای مدرسه اسلامی قرار دارد:

در سال 23 یا 24 هجری قمری مسلمانان به رهبری ابوموسی اشعری به بیشاپور حمله می کنند و بیشاپور به دست مسلمانان می افتد ابتدا این شهر توسط مسلمانان ویران می شود و از فلزات به کار رفته در قفل و بند سنگها برای ساختن شمشیر و سپر استفاده می کنند و باعث خرابی بیشتر شهر می شوند ولی پس از مدتی در این شهر ساکن می شوند و این مدرسه اسلامی که جهت آموزش به طلاب علوم دینی ساخته می شود مربوط به همان دوران است...

بر روی این پایه ستونهای سنگی کتیبه های قرآنی دیده میشود:

در ورودی کوتاه است تا افراد موقع ورود سر خم کرده و با احترام وارد شوند:

اینهم نمای قلعه دختر از بیشاپور:

بخش دیگری به نام جایگاه نذورات یا ستون های یادبود در بیشاپور وجود دارد که دارای کتیبه ایست که سند تاریخی شهر است و در گذشته تندیسی از شاپور اول بین این دو ستون وجود داشته که متاسفانه از بین رفته است.

هنوز قسمتهای زیادی از شهر باستانی بیشاپور کاوش نشده و در زیر خاک قرار دارد...

------

سفر ما هنوز ادامه دارد با من همراه باشید...

/ 6 نظر / 196 بازدید
نازنین مامان راشا تمشکی

ممنون لیلا جان. همه عکسا خیلی زیبا و جالب بود ولی اولین عکس با عنوان دیوارهای شهر رو خیلی دوست دارم.

نازنین مامان آرتین

خیلی خیلی زیبا بودن عکسها لیلا جان... مخصوصا عکس اون دیوار با اون شقایق های زیبا.....و صد البته عکسهایی که پویان گلم هم توشون بود... [ماچ]

خدیجه

وای چه جای قشنگی. جالب تر از همه دیدگاه شماست نسبت به اطراف . من چشمم فقط زیباییها رو می بینه اما در بیان و به تصویر کشیدن اصلا به پای شما نمی رسم و این قابل تحسینه.

باران

سلام لیلا ی عزیز از دیدن عکسای زیبا بسیار لذت بردم برا اولین بار بود به وبت سر میزدم ولی کلی لذت بردممن ساکن بوشهرم خوشحال میشم اگه گذارتون این طرفا افتاد پیش ما هم بیاد [ماچ]

توتم

آخییییییی. خانواده آقای هاشمی رو بگو که چه سفرها می رفتن...

منصوره مامان نورا

چه تصاویر بی نظیری دوست من . حتما در ادامه همراه خواهیم بود . در ضمن دو ماه است که ننوشته ای لیلا جان .