وروجک شیطون بلای ما
نویسنده : مامان لی لی - ساعت ٥:٥۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸۸
 

1-شنبه گذشته واکسن یک سال و نیمگی پویان رو زدیم و نازنینم چند روزی به شدت مریض بود . روز اول که ساعت 8.5 صبح واکسن رو زدیم تا ساعت 4.5 بعداز ظهر از بغلم پایین نمی یومد و یک ریز ناله می کرد طفلکی خیلی پاش درد گرفته بود و اصلا نمی تونست پاشو زمین بذاره  .در روزهای عادی به جرات می تونم قسم بخورم از وقتی که از خواب بیدار می شه به جز یک ساعتی که در طول روز می خوابه حتی یک دقیقه هم در حالت نشسته دیده نمی شه و مرتب در حال دویدن و راه رفتن و شیطنته و حتی در بین این دویدنها گاهی که زمین می خوره و یا سرش به جایی برخورد می کنه به ندرت پیش میاد که گریه کنه و سریع پا می شه و به راهش ادامه می ده اما اونروز پسرکم حتی نای تکون خوردن نداشت و همه اینها نشون دهنده این بود که خیلی حالش بده . و بعد از اون کم کم تب به سراغش اومد طوری که شب تا صبح از تب می سوخت و اصلا تا صبح نتونست بخوابه . این ماجرا سه روزی ادامه داشت و استامینوفن هم فقط دردشو آروم می کرد وتاثیری روی تبش نداشت . یادآوری اون لحظه ها هم عمیقا آزارم می ده. اما از طرفی خوشبختانه فعلا چند سالی راحته و از واکسن خبری نیست.

خواب خوش

 

2-پویان توجه خاصی به پاهاش نشون می ده و روزی چند بار پاشو به من معرفی می کنه : مامان پا

3-پسرکم علاقه زیادی به نقاشی کشیدن داره و تمام مدت روز باید بساط دفر (دفتر) و کبات (کتاب ) و ماداد (مداد) و خودّّار (خودکار) و ماژیک (مداد شمعی!!!) و وایت بوردش(به وایت بورد هم می گه نقاشی) پهن باشه.

وقتی هم نقاشی می کشه توضیح می ده:مااااااه-ستااااله و...بعد هم میره از عقب به شاهکاری که خلق کرده نگاه می کنه و از ته دل می خنده.

صبح که از خواب بیدار می شه اولین کاری که می کنه میره سروقت میز کامپیوتر سراغ خودکار و مداد.(از اونجایی که مداد و خودکارهای منم توی کمد میز کامپیوتره و پویان همه رو می ریزه بیرون من گاهی در کمد میز کامپیوترو چسب میزنم و در جدالش برای باز کردن کمد گاهی میشنوم که با ناراحتی می گه: چَسَبیده)

4- یه بار توی ماشین من در اعتراض به بابایی که با سرعت می رفت گفتم آرووم

از اون به بعد هر وقت سوار ماشینیم پویان هر از چندی تذکر می ده : بابا آلووووم!!!

5- پویان با بابایی برای قدم زدن رفته بودن بیرون یه دفعه لامپ یکی از این تیرهای چراغ برق خاموش می شه و پویان اصرار و اصرار به بابایی که باید نوشون(روشن) کنیش تازه از اینکه بابایی نوشونش نکرده کلی هم عصبانی می شه

6- پسرکم مثل مامانش علاقه زیادی به ماه و ستاره ها داره و وقتی میریم بیرون دنبال اولین چیزی که می گرده ماهه و بعد هم یه ستاره رو نشون می ده و می گه :ستاله

بعد از اون هم به ترتیب گزارش همه چیزهایی رو که میبینه می ده مثلا پشت سر هم می گه:

ماشین رد شد یا دَخت(درخت) گل و از این دست

7-و اما قضیه ای که اینروزها حسابی باهاش در گیریم اینه که پویان همه چیزو مُخواد از وسایل خونه که از هیچ کدوم نمی گذره از کنار هر کدوم رد می شه می گه مُخوام

تبلیغات تلویزیون هم وقتی تبلیغ دنیای بازی و خمیر بازی آریا رو می کنه می گه مخوام و البته هر چیز دیگه ای که دلش بخواد سریع می گه

و اما این قضیه وقتی خیلی بغرنج می شه که وارد یه فروشگاه اسباب بازی بشیم اونوقت کلمه ای که پشت سر هم می شنویم اینه: مخوام مخوام مخوام     و این شامل همه توپها همه ماشینها سه چرخه ها و کلیه وسایلی که جلب توجهشو بکنن می شه و مثلا اگه یه توپ براش بخریم همه توپهارو میخواد اما در مورد بقیه وسایل به یه دونه رضایت می ده و بدیش اینه که این وسایل خیلی زود جذابیتشون رو براش از دست می دن و دوباره رو به وسایل خونه میاره (البته یه وقت سو تفاهم نشه هر چیزی که بخواد براش نمی خریم چون همین الانم اتاقش بیشتر شباهت به فروشگاه اسباب بازی داره و تقریبا محل هیچ کدوم هم نمی ذاره)

البته بین خودمون باشه خیلی از این مُخوام گفتنش ذوق می کنم مثلا وقتی تبلیغ دنیای بازی رو میبینه و می گه مخوام چون فارغ از فهمیدن علایقش خواسته های دیگه شو هم می گه مثلا مخواد بخوابه یا سی دی ببینه یا منو می خواد و  وقتی که من نیستم به باباش می گه: مامان خوام یا وقتی اسم وسیله ای رو بلد نیست و می گه:مخوام از این- مخوام از اون!!!

فدای این شادیهای کودکانه ات

8-در راستای علاقه زیادش به لوازم خونه یه اتو و یه بسته ابزار براش خریدیم و واقعا کمک کننده بود حالا هر وقت میخواد بیاد سراغ اتو اتوی خودش رو میاره و با وسواس وجدیت تمام مشغول اتو کردن می شه

پروژه بعدی خرید یه جاروبرقیه!!!

یه نکته جالب درباره اتو کردن : پویان علاقه زیادی به اتو کردن شلوار برادرم داره چون یه بار بهش اجازه دادیم اونو اتو کنه حالا هر وقت برادرم این شلوار رو می پوشه پویان سریع میره و اتو رو میاره تا شلوارشو اتو کنه!

9-استعداد عجیبی در پیدا کردن کلمات مترادف داره مثلا توپشو آورده و می گه : مامان داخت(انداخت) بنّاز(بنداز) پَت (پرت)و منظورش اینه که توپو بنداز

10-هر وقت منو نمی بینه صدا می کنه: مامان کوشی؟!!

11-به لوازم آرایش و عط(عطر) علاقه زیادی داره و به همشون می گه مَه مَه و دریغا که یکی از این مه مها جون سالم از دستش به در برده باشن.

12-همچنان غذا نمی خوره و خیلی هم بد خوابه!

13 - پسرک الان دیگه مثل یه طوطی کوچولو کلمات رو به خوبی تکرار می کنه فقط کلماتی که حرف کاف دارن رو درست نمی تونه بگه و گاهی به جای( ر ) از حرف دیگه ای استفاده می کنه.

اینهم چندتا از کلمات گل پسر تا جایی که یادم میاد کلماتی رو هم که کاملا درست می گه نمی نویسم:

نقن :نکن

پنّوم :پنگول برنامه کودک

 

پنّانه :پروانه

بسین : بنویس قبلا به جای بسین می گفت بس

ژژه:ژله

سَنان:سنجاق

سیب لو: سیب زمینی!!!

رِِینونرینومرینونه:ریحانه

ماداد:مداد(امروز اصلاح شد)

هَنّان جی: هندوانه!!! قبلا می گفت هانان(امروز تبدیل شد به هنانه)

نوشون: روشن

 

شرمنّه:شرمنده

مُخوام:می خوام

لوبیلو:لوبیا پلو و گاهی به لوبیا هم می گه با اینکه کلمه لوبیا رو بلده

سالا:سارا(عجب روویی به مامانم می گه!!!)

مامان جونبابا جو:به من و باباش می گه درست وقتی که خواسته ای داره

آقا:هر مردی که تو خیابون میبینه( قبلا به بعضیاشون می گفت بابا)

عینت: عینک

آباجو:آبجوش نبات!!!

لقوو:لگو

ته شد: تموم شد

تیویزون:تلویزیون

دفر:دفتر

 

صببّن:صبر کن

وفت: رفت

نیشین:بشین

نِشت:نشست(این کلمه امروز اصلاح شد یعنی درست می گه نشست)

 

دُرس شد:درست شد

خردوش:خرگوش

لاپشت:لاک پشت

ا... اک:ا...اکبر!!!

شدسته:شکسته

پوشت:پوشک

آبابا:قورباغه!!!

 

باز تُن:باز کن

لالا - باش:بالش

سر جاش :این کلمه وقتی به کار میره که از یک وسیله خسته شده باشه ولی فقط می گه و هیچی نمی ره سر جاش

اُتی : اُکی

بتوش – بتوشون : بپوش – بپوشون

 

 

انّور:انگور

جومون:جومونگ!!!

داخت:انداخت

ارّه:اره

آچا:آچار

پیچ:پیچ گوشتی

و...

خداییش خیلی خوب حرف می زنه نه؟خیلی از کلمات سخت رو هم خیلی راحت می گه مثل:آب بازیاساب بازی(اسباب بازی)- اجازه(اجازه بده)-تیویزون-نقاشی-دشویی(دستشویی) و...

امان از دست تو شیطون

 

14-و اما آقا کوچولوی قصه ما کارای بدی هم می کنه مثلا در مواقع عصبانیت اسباب بازیهاش یا وسایل دیگه رو پرت می کنه( تعداد وسایلی هم که پرت می کنه بسته به میزان عصبانیتش متغیره).یا وقتی خیلی هیجانیه و خوشحال دست یا صورت مارو رو چنگ می گیره ویا گاهی ممکنه بچه ای رو بزنه.( دیگه بیشتر از این آبروشو نمی برم) خلاصه که در عین مهربونی خیلی هم قلدره!!!

پ.ن:1- متوجه شدم این خشونتها کمی تا قسمتی با جومون(جومونگ)دیدنش در ارتباطه چون هر وقت جنگهای جومونگ رو نشون می ده پویان سریع می گه :ده(به معنی زد) و گه گاهی هم میزنه تو سر و صورت ما

تصمیم گرفتم جومونگ رو ممنوع کنم.

پ.ن:2-تلویزیون واقعا برای بچه ها بد آموزی داره توی این کلیپهاش دائم صحنه های سیگار کشیدن و افراد معتاد رو نشون می ده نمی شه یه لحظه بچه رو کنار تلویزیون تنها گذاشت .

15-وقتی میریم پارک خیلی زود از وسایل بازی خسته می شه و بیشتر دوست داره بدوه وراه بره اون هم خلاف جهت ما و از اینکه من هم دنبالش بدوم و اون فرار کنه بینهایت خوشحال می شه.

بعضی وقتها که صدایی ازش نمیاد میبینم یه جایی قایم شده و منتظره تا پیداش کنم و حواسشم کاملا جمعه و تا منو میبینه جیغی از سر شادی می کشه وفرار می کنه تا من دنبالش بدوم والبته در یکی از همین مواقع دنبال هم دویدنهاست که انرژی بیکرانش رو ممکنه به صورت چنگی روی صورت من تخلیه کنه!!!

16-قابل توجه دوستانی که ازیکی از پستهای من که نوشته بودم پویان به جارو کردن و اتو کردن و... علاقه داره اینطور برداشت کرده بودن که پویان پسر مرتبیه باید بگم که سخت در اشتباهید یکی از مهمترین علایق پسرک من به هم ریختن خونه است یک ساعت بعد از اینکه بیدار می شه همه کشوها و کمداش خالیه و میاد سر وقت بقیه وسایل خونه اول از همه کابینتها و هر بار هم من جمعشون کنم دوباره وسط اتاقن!(ای وای بازم که دارم آبروشو می برم!!!)

17-این هم قابل توجه دوستانی که معتقدند پست های طولانی خسته کننده است :لطفا از مامانی که یه پسر شیطون بلا  داره و کارهای خونه و پسرش تمومی نداره و مجبوره دیر به دیر آپ کنه انتظار بیشتر از این نداشته باشید.

18-این پست اولش ده تایی بود بعد همینطور اضافه شد اگه همینطور ادامه بدم شاید به صدم برسه پس فکر کنم دیگه بسه!

عمرا نمی خوابم

پ.ن1- از اونجایی که عکس گرفتن از پویان صبر ایوب می خواد (چون اینقدر وروجکه که از هر 20تا عکس یکیش در می یاد) این عکسها مربوط به یک ماه پیشه. 

پ.ن2-بابایی رفته تبریز ما موریت و جاش اینجا خیلی خالیه!

پ.ن3-باور بفرمایید من اندازه فونت رو 1 انتخاب می کنم ولی نمی دونم چرا این پرشین بلاگ قاط زده!


 
comment نظرات ()
 
 
  

 امکانات جانبی